Bize Ulaşın
Zerdalilik Mah. 1408 Sk. Akyüz Apt. 10/1
Muratpaşa/ANTALYA
info@alicecreative.net
+90 542 698 63 67
Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cumartesi
09.00 – 18.000
Geri

Sosyal Medyayı Doğru Kullanarak Büyümenin Etkili 8 Yolu

Sosyal Medyayı Doğru Kullanarak Büyümenin Etkili 8 Yolu

Giderek dijitale evrilen dünyada, internet ve sosyal medya hayatımızın büyük çoğunluğuna hakim olmuş durumda. Sosyal medya kullanımının her geçen gün gelişmesi ve hızla değişmesi, dijital pazarlama tekniklerinde sürekli güncelleme yapılmasını gerekli kılıyor. Yenilenen ve geliştirilen platformlar, daha fazla kullanıcı çekmek için birbiriyle yarışıyor. Bu durumda internet reklamcılığında da gelişmiş araçlar ve parametreler devreye giriyor. Sosyal medya üzerinden yönetilen pazarlama yöntemlerinin çağa, zamana ve kullanıcı kitlesine uygun olarak belirlenmesi firma cirosu için büyük önem taşıyor.

Anlık olarak değiştirilmesi gereken dijital reklamcılık stratejileri, sadece düzenli paylaşım yapmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Efektif bir strateji planı oluşturmak, hedef kitleye daha kısa sürede ulaşmayı ve reklamın başarısını etkiliyor. 2021 yılında yayınlanan rapora göre Türkiye sosyal medya istatistikleri şu şekilde:

1-7 milyonluk nüfusun %70,8'i aktif şekilde sosyal medya kullanıyor.
2-İnternette geçirilen ortalama süre 7 saat 57 dakika iken bunun 3 saati sosyal medya hesaplarında harcanan süreyi gösteriyor.
3-En fazla kullanılan platform listesinde ilk sırada Youtube yer alıyor.
4-Daha sonra sırasıyla Instagram, WhatsApp, Facebook ve Twitter geliyor. Bunlar arasında en fazla artış gösteren ise Twitter olarak öne çıkıyor.

Bu kadar hızlı ve değişken internet ortamında marka görünürlüğü ve yatırım stratejileri için dijital reklamcılıkta belirli planlara uyulması gerekiyor. İlk olarak reklam verme stratejisine bir göz atalım…

Reklam Verme

Eğer marka bilinirliğini artırmak adına ve kısa süre içerisinde çok sayıda insana ulaşmak istiyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz en etkili yöntem sosyal medya reklamları kullanmaktır. Günümüzde pek çok şirket, reklam bütçelerinin çok büyük bir kısmını bu iş için ayırıyor ve genellikle olumlu geri dönüşler alıyor. Ki doğru şekilde uygulanmış bir reklam stratejisinin başarıya ulaşma ihtimali çok yüksek.
Sosyal medya hesaplarının bu kadar etkili olmasının ve bu kadar yaygın şekilde kullanılmasının ilk ve en önemli nedeni, kolay erişim sağlanıyor olması. Günümüzde bu platformları kullanmayan insanların sayısı oldukça az. Dolayısıyla sosyal medyada yapılan bir reklam ile çok sayıda kişiye ulaşmak mümkün. Örneğin caddelerde görmüş olduğunuz billboard reklamları, artık dijital dünyada görmüş olduğunuz reklamlardan çok daha az ilgi çekiyor. Çünkü sosyal medya çok büyük bir cadde ve bu caddeden çok daha fazla insan geçiyor. Ayrıca sosyal medya reklamları hızlı şekilde yayılarak daha fazla etkileşim getirmesi açısından da önemli. Böylelikle hedef kitleniz olan tüketici, yapmış olduğunuz kampanyalar, vermiş olduğunuz hizmet ya da satmak istediğiniz ürün hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve yaptıkları paylaşımlarla marka bilinirliğini arttıracaktır.
Sonuç olarak başarılı bir dijital reklam çalışmasının markalar için çok büyük getirileri olacaktır. Reklam verme dışında sosyal medyayı etkili kullanarak büyümek için izlemeniz gereken başka adımlar da bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

Hedef Belirleme

Başarılı bir sosyal medya reklamcılığı için öncelikle hedefin doğru belirlenmesi gerekir. Etkili reklamcılık stratejisine başlarken sosyal medyanın marka bilinirliği, satış veya kitle genişletme gibi hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacağının belirlenmesi, yol haritasının da şekillenmesini sağlar.

Hedef Kitle Belirleme

Sosyal medya reklamcılığında hedef kitle, her şeyin çıkış noktası. Bu yüzden hem masrafların artmaması, hem de zaman kaybı yaşanmaması adına hedef kitleyi doğru şekilde belirlemek büyük önem taşıyor.

Marka Dili ve Tasarımı

Sosyal medyada herhangi bir kitleyi gücendirecek paylaşımların yapılmaması önemli. Marka dilinin sunulan ürün, hizmet odaklı olması daha fazla beğeni ve yorum almak anlamına gelir. Doğru tanıtımı yapan ve tekil tasarım çizgisiyle oluşturulmuş içerikler marka bilinirliğinin artmasını sağlar. Aynı zamanda kitlenin dikkatini çekecek görseller kullanmak, içerikleri samimi ve eğlenceli bir yazı dili ile oluşturmak alacağınız geri dönüşleri artıracaktır.

Rakip Analizi

Sosyal medya analizlerinde, benzer özelliklerdeki marka reklamları ve hesaplarının incelenmesi fikir sahibi olmayı sağlar. Rakip firmaların sosyal medyayı kullanım biçimleri ve içeriklerin kalitesi etkili kampanyalar yürütmek için kullanılabilir. Ayrıca unutmayın rekabet olmasa stratejiye de ihtiyaç olmazdı.

İçerik Takvimi

Sosyal medya yönetiminde aylık içerik takvimi oluşturulması oldukça önem arz eder. Özel günler, bilgi veren eğlendirici gönderiler, kullanıcı yorumları gibi markayı rakipleri karşısında öne çıkaracak orjinal içerikler takipçi ilgisini canlı tutar. Yeni takipçilerin de markaya ilgi duymasını sağlar. Örneğin; kullanıcı paylaşımlarına ve sorularına storylerde yer vermek, müşterilerin kendini özel hissetmesini sağlar. Bunun yanı sıra, içeriklerin sosyal medya trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde paylaşılması da önemli bir unsurdur. Bu anlamda kullanıcıların en aktif olduğu gün ve saat aralığının takip edilmesi gerekir.

Video İçerikler

Günümüzde fotoğraf ve yazı içeriklerinin yanı sıra reels ve IGTV gibi video paylaşımları daha fazla ilgi çeker. Bu nedenle düzenli aralıklarla bu videolara yer vermek kitlenizin size olan ilgisinin artmasına yardımcı olur. Hizmet, ürün, etkinlik, tanıtım ve bilgilendirme mesajı gibi kısa video içeriklerinin paylaşılması geniş kitleye ulaşmakta etkilidir. Bu süreçte Instagram Reels videolarını aktif kullanmayı da ihmal etmeyin!

Sosyal Sorumluluk

Sosyal medya platformları, çoğu konuya dair hassasiyet taşır. Doğru ve etkili adımların uygulanmadığı durumlarda, acımasız kitleler marka algısını kötü şekilde etkileyebilir. Bu durumda en önemli konu, markanın sosyal sorumluluk göstermesi ve hedeflediği konuda ciddi olduğunu fark ettirmesidir. Markalar tarafından doğru ve iyi şeylerin yapılması, bunların sosyal medya üzerinden şeffaf bir şekilde paylaşılması gerekir. Benzer şekilde markaların kitle ile bir duygu birliği içerisinde olduğunu göstermesi, kitlenin markaya bakışını da olumlu şekilde etkileyecektir.

Alice Creative
Alice Creative
https://alicecreative.net

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dental tourism turkey dental treatment in antalya panoramikdentalclinic dental turkey antalya dental clinics in turkey dental clinic turkey dental treatment in turkey dental treatment turkey zirconium implants turkey